СТАДІ-ТУР ДО ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ 5-8 ЛИПНЯ 2021 РОКУ

Відбувся заключний ознайомчий візит жінок з Луганської та Донецької областей до Запорізької області в рамках реалізації Проєкту «Скорочення гендерної нерівності серед жінок сільського населення шляхом підвищення компетенцій у сфері підприємництва та правосуддя».

Перший день розпочався із зустрічі з президент торгово-промислової палати Запорізької області – Куц Андрієм В’ячеславовичем та заступниками директора Департаменту агропромислового розвитку Запорізької облдержадміністрації – Поляковим Андрієм Вікторовичем і Ясинецьким Олександром В’ячеславовичем.

Андрій Куц ознайомив із структурою та основними напрямками роботи ТПП. В своїй роботі  ТПП надає перевагу розвитку машинобудівельної галузі та агропромислового сектору області. Детально розповів про співпрацю з асоціаціями, кооперативами та кластерами сільгосптоваровиробників області. Для оптимізації роботи підприємств проводять вузькопрофільний аналіз просування товарів, допомагають в розробленні бізнес-планів та маркетингової стратегії.  Організовують навчання та тренінги для сільськогосподарських підприємств всіх форм власності, надають інформацію, допомагають в залученні інвестицій,  проводять форуми,  виставки, ярмарки та інше. Пан Андрій наголосив, що сфера АПК потребує особливої підтримки та уваги, а ще додав, що успішний бізнес повинен бути гнучким та швидко орієнтуватися в нових економічних умовах!

Андрій Поляков – привітав учасниць ознайомчого візиту та побажав плідної співпраці з підприємницями Запорізької області. Висловив захоплення щодо організації стаді-туру та обміну досвідом між жінками Луганської, Донецької та Запорізької областей, що однозначно сприятиме зміцненню економічних зав’язків регіону та збільшення рівня рентабельності  жіночих бізнесів.

 Олександр Ясинецький – надав інформацію про структуру посівних площ області, основні культури та їх урожайність. Запорізька область, як і Луганська та Донецька, знаходиться в зоні ризикованого землеробства, тому аграрії щороку стикаються з новими погодними викликами та докладають максимум зусиль для отримання гарних врожаїв. Велику увагу аграрії області приділяють вдосконаленню технологічних процесів при вирощуванні зернових та технічних культур, селекції посівного матеріалу, що в свою чергу сприяє збільшенню валового виробництва сільськогосподарської продукції. Додав, що 90% овочівництва припадає на приватний сектор, проте тут також впроваджують інновації в обробітку ґрунту та слідкують за селекційними новинами, тим самим підвищують рівень виробництва продукції.

 В другій частині дня зустрілися з керівництвом ТОВ «Аврора», яке вирощує зернові, технічні культури та має близько 300 га саду, з них – 240 га черешні, займаються виготовленням соків прямого віджиму. Директор підприємства – Сергій Володимирович Герман – розповів про історію створення та розвитку підприємства, його основні напрямки роботи, познайомив з профільними заступниками.

Далі, Валентина Павлівна Герман – заступник директора та  агроном-садівник, розповіла про особливості садівництва в їхньому господарстві. В саду вирощують черешні, вишні, яблука, абрикоси, сливи, айву та груші. Поділилася досвідом про особливості основних технологічних процесів, які проводять у саду. Обговорили питання управління персоналом та їх мотивації, адже 95% роботи в саду виконується вручну. В сезон залучають до 300 тимчасово найнятих працівників, проте дефіциту кадрів не мають. Крім саду мають розплідник кісточкових і зерняткових дерев, а також займаються вирощуванням саджанців троянд. Учасниць вразила неймовірна кількість троянд, що висаджені біля адміністративної будівлі.

Потім, Григорій Васильович Борт – заступник директора та головний агроном,  повідав про основні зернові культури, які вирощують на підприємстві, додав, що підприємство є насіннєвим репродуктором. Поділився важливими секретами обробітку ґрунту, надав коротку характеристику сортів зернової групи, яким вони надають перевагу в останні роки. Наголосив, що необхідно самовіддано працювати, бо всі ми знаємо, що під лежачій камінь – вода не тече.

Далі ознайомив з технологічними процесами та обладнанням яке використовують для виробництва соків прямого віджиму.  Завдяки  залученню інвестицій мали можливість провести модернізацію цеху (придбали прес-віджимач та пастеризатор). Соки пакують в скляну та поліетиленову тару, реалізовують через мережі супермаркетів, роздрібну торгівлю. Нових клієнтів залучають завдяки участі у ярмарково-виставкових заходах.

Наступною була зустріч з Оленою Кичкіною, яка займається вирощуванням лікарських трав, виготовленням трав’яних чаїв та крафтових м’ясних виробів, а також розвиває «зелений туризм». Пані Олена розповіла про започаткування та розвиток підприємницької діяльності. Наголосила, що підтримка родини додає впевненості в успіху та реалізації запланованих ідей!  На власних земельних ділянках вирощують 18 видів трав та  виготовляють 50 видів трав’яних чаїв. Ознайомила з обладнанням, яке використовують для збирання трав, поділилася секретами правильного заварювання чаїв. Родина Кичкіних виготовляє м’ясні вироби понад 20 років, вирощуванням трав займаються з 2019 року, а в цьому році  почали розвивати зелений туризм. Поділилася досвідом участі в грантових програмах підтримки, за рахунок яких придбали пакувальну машину і оформили технічні умови для виготовлення чаїв. Господиня приготувала інформативну екскурсію своїм господарством та пригостила чудовим обідом. Порадила учасницям – ніколи не зупинятися, а йти лише в перед, не зважаючи на труднощі!

Потім відвідали Ганну Іщенко, яка також займається вирощуванням і переробкою лікарських трав та виготовленням чаїв. Пані Ганна розповіла про свою підприємницьку діяльність та поділилася планами на майбутнє. Сьогодні, вирощує 150 видів трав, з яких виготовляє 45 видів лікувально-профілактичних чаїв. Завдяки участі у грантових програмах мала можливість придбати електросушарку та подрібнювач, що дало змогу збільшити кількість та якість заготованих трав. В подальшому, для збільшення об’ємів, планують залучати мешканців громади надаючи їм посівний матеріал, навчаючи, як правильно доглядати і збирати рослини, а потім  закуповувати в них підготовану сировину. На даний час пані Ганна заготовляє трави разом з чоловіком, проте в «гарячу пору» залучають найнятих працівників.

Завершувала перший день ознайомчого візиту зустрічі з родиною Тетяни Сус та Вікторії Верозубової, які займаються переробкою овочів та вирощуванням екзотів. Пані Тетяна поділилася своєю історією відкриття підприємницької діяльності та пошуку саме того напрямку, який приносить задоволення і гарний прибуток. Але задуми створити підприємство з власними стравами вдалися не одразу. Консервацію, соління та авторські салати вона готує давно та стала справжньою майстринею в цій справі. Зауважила, що розвитку підприємництва також сприяла міжнародна технічна  допомога. Отримавши грант та знання про організацію бізнесу,  розвитк підприємницької діяльності, майстриня змогла чітко налагодити виробництво і збільшити асортимент продукції. Завдяки наполегливій роботі отримала авторське право на 42 рецепти салатів власного виробництва та зареєструвала торгову марку «Солодко. Урожайно. Смачно!». Співпрацює з мережами супермаркетів в Запорізькій області та дрібними покупцями.

Пані Вікторія розповіла, що спонукало перейти на вирощування екзотичних видів овочів та чому буряк і цибулю проміняла на промислове вирощування лаванди. Також пояснила, яким чином вирішила кардинально змінити асортимент своїх полів і висадила артишоки й бамію. Сусіди дивувалися незвичним овочам та скептично поглядали на грядки, а вона ризикнула та не пожаліла жодного дня. Поділилася досвідом та переживанням під час закладання перших грядок лаванди. Овочеву продукцію реалізовує в мережах супермаркетів, а лаванду, переважно, закуповують флористи та квіткові магазини. Проте, за словами Вікторії, продавати можна не тільки сировину для фармацевтичних і косметологічних компаній, але і красу. Фотосесії в лавандовому полі – це відмінний варіант підзаробити.

Другий день стаді-туру розпочався із зустрічі з Тетяною Долгою, яка займається вирощуванням овочів в теплицях. Пані Тетяна займається тепличним господарством з 2000 року, починали з  невеликих дерев’яних теплиць, в яких вирощували все: від зелені і до баклажанів. Хотілося всього і багато. Згодом зрозуміли, що так діла не буде, потрібно обмежитися 2-3 культурами. Перевагу надали огіркам та перцю, проте для власних потреб у теплиці також вирощують помідори. В осінньо-зимовий період рентабельним є вирощування зелені – цибуля, кріп, салати.   В 2012 році придбали 3 сучасні металеві теплиці, а в 2015 році ще три.  На даний час загальна площа теплиць понад 1200 кв.м. Від  дерев’яних теплиць відмовилися, бо як показала практика, чим більша висота теплиці, тим краще в ній розвиваються та плодоносять рослини. Підприємниця розповіла технологію роботи в теплицях, звернула увагу на «маточне» відділення, де отримують розсаду для подальшого вирощування. Всі процеси налагоджені так, щоб не було «вільного місця», розсаду вирощують 4 рази на рік.  В теплицях використовують сучасну систему опалення – твердопаливні піролізні котли тривалого горіння. Також поділилася особливостями формування грядок, внесення добрив, приділила увагу особливостям краплинного зрошення. Наостанок, показала свій виноградник, близько 1 га. Розповіла про основні сорти, особливості використання засобів захисту рослин, проведення обрізки та підготовки винограду до зимівлі. Побажала учасницям, окрім стабільного доходу, отримувати задоволення від власної справи та розвивати її. 

Наступною була зустріч з Неллою Куліковою, яка має ретро-кафе «Дежавю» та займається виготовленням крафтової продукції: пастели, зефіру, варення, мармеладу та ін. Для цього використовує все можливе – фрукти, ягоди, овочі, квіти та ін. Ексклюзивну продукцію виготовляє з соснових шишок та голок, пелюсток троянд і півонії, зелених горіхів, а фірмова «фішка» – це актинідія маринована. Пані Нелла наголосила, що для приготування використовує лише натуральні продукти, бо клієнти їй довіряють, а довіра понад усе! Розпочинала з маленького кафе, проте було невимовне бажання розвиватися і навчатися, віддаватися роботі на 100%. Зауважила, що необхідно цінувати свою працю та час. Також поділилася досвідом участі у грантових програмах, та порадила всюди шукати можливості для розвитку власної справи. Активно приймає участь у ярмарках та виставках Запорізької області, а її продукція навіть презентувалася на виставці в Тенерифе. Дуже часто її продукцію беруть для подарунків, бо вона ексклюзивна. На останок, порадила учасницям – рухайтеся лише вперед, ні перед чим не зупиняйтеся!

  Далі  зустрілися з старостою сіл Покровське, Шевченкове, Садове, Червоногірка, Заможне, Кутузівка – Наталією Антипенко та головою молочного переробного сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Жовтневе» – Русланом Горенко.

 Пані Наталія поділилася досвідом співпраці з жіночими бізнесами та розвитку території громади, а також створення та підтримки кооперативного руху в сільській місцевості. Обговорили проблемні питання, які вирішують спільними зусиллями.

Пан Руслан розповів, що сільськогосподарський обслуговуючий кооператив являє собою підприємство, створене для обслуговування своїх членів на засадах взаємодопомоги й економічного співробітництва. На даний час СОК «Жовтневе» налічує більше 200 осіб із 23 сіл чотирьох районів Запорізької області. Треба сказати, що зараз люди й самі хочуть вступити до кооперативу, а у далекому 2008 року членів кооперативу було лише два десятка.

Зазначив, що розпочинати перші кроки у цьому напрямі — завдання не легке, але спільними зусиллями сільської ради, депутатів, та мешканців та з підтримкою донорів міжнародної технічної допомоги  з ним впорались. Наразі саме завдяки кооперативу в громаді створено 12 робочих місць та отримали самозайнятість майже 200 сільських родин. Крім того, СОК «Жовтневе» дбає й про якість молока. Не секрет, що існують випадки, коли молоко, що здається, є нефільтрованим або розбавленим водою. У кооперативі за цим суворо слідкують та мають молоко класу «екстра»,  що дозволяє вийти на нові ринки збуту. Завдяки високій якості продукції завод «Запоріжсталь» уклав із СОК «Жовтневе» угоду на закупівлю молока для своїх працівників.

Окрім того, від створення кооперативу виграв й сільський бюджет. Адже нові робочі місця — це додаткові надходження у місцеву скарбничку. У кооперативі працюють бухгалтер, водії молоковозів, лаборанти. За сприяння сільської ради ми допомагаємо членам кооперативу, зокрема, рішенням ради виділено поле з різнотрав’ям, для заготівлі сіна.

Як результат — мешканці майже усіх сіл стали виявляти зацікавленість у тому, щоб утримувати корів та здавати молоко до кооперативу. Для прикладу, серед членів нашого кооперативу є вже 8 сімейних ферм, які мають змогу утримувати від 7 до 20 корів. Це і заробіток, і зайнятість. 

На зустрічі з головою багатофункціонального сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Макартет» – Ольгою Мізіною, дізналися історію створення кооперативу: 4 родини об’єднали свої зусилля і почали працювати на одному земельному масиві. Два старших рідних брати з родинами, моя родина і ще родина друга нашого. Всі працюють на основних роботах. Ягода в нас для душі, те що вміємо, те, що хочемо робити у вільний час. Також зазначила, що кооперація зусиль – це шлях до нових можливостей та розвитку бізнесу.

Сьогодні в кооперативі займаються вирощуванням суниці, малини, ожини, червоних порічок, а ще мають сад павлонії, якому лише 3 роки, проте дерева високі та виглядають екзотично.  Пані Ольга наголосила, що робота в групі –  дає можливість оптимізувати витрати на придбання засобів виробництва, формування необхідної товарної партії, реалізувати великий обсяг продукції, гарантованого збуту, виходу на нові ринки та підвищення конкурентоспроможності бізнесу. Члени кооперативу стали справжніми однодумцями: знають собівартість вирощеної продукції, розуміють тенденції ринку. Готові брати на себе ризики та фінансувати кооператив і свій бізнес. Готові працювати на якість продукції. Також поділилася досвідом залучення грантової допомоги для розвитку кооперативу та підприємницької діяльності.

Також познайомилися з родиною – Оксани Чорняєвої, яка вирощує ягоди, фрукти, виноград та виготовляє з них вино, пастилу, сухофрукти, цукати, оцет за родинними рецептами. Пані Олена розповіла свою історію підприємницької діяльності, поділилася досвідом участі в програмах підтримки. Сказала, що продовжує експериментувати та вдосконалювати власну рецептуру та технологію. Наголосила, що приймаючи участь у ярмарках знаходить нових клієнтів та отримує корисну інформацію.

Не менш цікавою була зустріч з членкинями ГО «Рада жінок фермерок Запорізької області», головою якої є Ольга Мізіна. Вона розповіла  про громадську організацію, її основні завдання, напрямки роботи та ключові етапи розвитку. «Рада жінок фермерів» розпочала роботу з 2010 року, сьогодні до складу організації входять більше 200 членів з 13 районів Запорізької області. Мають власний логотип та є впізнаваними на фестивалях, ярмарко-виставкових заходах, продукція членкинь користуються попитом серед мешканців області.

Всі підприємниці, яких відвідували протягом ознайомчого візиту є членкинями ГО ««Рада жінок фермерів Запорізької області».

Учасниці отримали стимул та додаткову мотивацію розвивати свої бізнеси, шукати нові напрямки для розвитку та почали планувати, як втілити побачені практики (особливо систему краплинного зрощення, заготівлі лікарських трав, консервації) на своєму виробництві, тим самим сприяти його розвитку. Деякі учасниці домовилися про подальшу співпрацю та інформаційну підтримку.

Ознайомчий візит дав можливість проаналізувати власну справу, її переваги та недоліки, дав поштовх рухатися далі та розвивати свій бізнес. Зрозуміти, що не можна зупинятися на досягнутому, а потрібно йти вперед, і тоді не можливе стане можливим. Більшість учасниць виявили бажання навчатися бізнес-плануванню та маркетингу, а також вивчити основи кооперації.

Деякі учасниці стаді-туру вперше брали участь у такому заході, але усі висловлювали щирі слова подяки за його організацію, безцінний досвід, за отриманні знання та знайомства.

Щиро вдячні за організацію ознайомчого візиту до Запорізької області та ознайомлення з особливостями ведення бізнесу в сучасних економічних умовах ГО «Рада жінок фермерок Запорізької області» та особисто голові ради Ользі Мізіной, Яні Кіпка, Станіславу Глущенко.

Проєкт «Скорочення гендерної нерівності серед жінок сільського населення шляхом підвищення компетенцій у сфері підприємництва та правосуддя» реалізується ГО «АРР Східного Донбасу» завдяки підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) згідно з умовами гранту, наданого ГО «АРР Східного Донбасу» в рамках Проєкту USAID  «Економічна підтримка Східної України». Зміст цієї публікації є відповідальністю ГО «АРР Східного Донбасу» та не обов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів Америки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *