Ознайомчий візит до Львівської області 25-28 травня 2021 року

25-28 травня відбувся перший ознайомчий візит жінок з Луганської та Донецької областей до Львівської області в рамках Проєкту «Скорочення гендерної нерівності серед жінок сільського населення шляхом підвищення компетенцій у сфері підприємництва та правосуддя».

 Основна мета якого –  ознайомлення з успішними практиками ведення підприємницької діяльності та особливостями ведення бізнесу в сучасних економічних умовах.

У візиті взяла участь заступник директора Департаменту економічного розвитку та зовнішньоекономічної діяльності – Людмила Ахтирська, яка надала, для взаємодії з підприємцями Львівської області, каталоги підприємств Сходу України (Донецька та Луганська області) та інвестиційній паспорт Луганщини.  Щиро дякуємо пані Людмилі за презенти, вони були актуальні та дуже сподобалися львівським підприємцям.

Велика вдячність за організацію візиту до Львівської області нашим партнера  – ГО «АМЕР Кам’янка-Бузького району» та Ірині Нікітіній, Марії Жуковській, Надії Проць і Роману Химці. Вони організували дуже цікаву програму перебування, враховуючи напрямки бізнесів наших учасниць. Зуміли органічно поєднати цікаві та корисні історії успіху підприємців Львівщини, які надихнули учасниць на розвиток своєї підприємницької діяльності та додали віри у власні сили.

В рамках візиту наші учасниці відвідали 6 виробничих підприємств та один молочний кооператив.

Перший день візиту розпочався із зустрічі учасниць з співзасновницею ГО «АМЕР Кам’янка-Бузького району» – Іриною Нікітіною, яка розповіла історію створення Агенції, її завданнями та планами розвитку. Обговорювали можливості співпраці бізнесу та громадської організації для розвитку території, залучення інвестицій в бізнес та підвищення рівня життя громади.

В цей же день учасниці відвідали ТзОВ «Грегорі Текстиль» – кравецьку майстерню Молодіжного центру святого Івана Боско та познайомилися з засновницею і директоркою – Оксаною Черепанич, яка розповіла про шлях від ідеї створення майстерні до її відкриття. Поділилася досвідом щодо вдосконалення маркетингового плану та залучення інвестицій, в тому числі грантової допомоги, для розвитку підприємницької діяльності, відверто розповідала про перемоги і поразки, перспективи та  плани на майбутнє! Також наголосила на необхідності підтримки молодих, талановитих фахівців. Компанія має власні виробничі потужності, а також приватну сертифіковану школу з підготовки спеціалістів легкої промисловості, що дає змогу не тільки створювати активно робочі місця, але й розвивати “кузню” професійних кадрів.

Ще пані Оксана відмітила: «Що міфу про надуману «ворожість» мешканців сходу  і заходу нашої країни не існує. Всі ми легко знайшли спільну мову, розуміючи, що кожна з нас переслідує одну й ту ж значущу ціль».

Другий день розпочався з тренінгу «Важливі інструменти для побудови бізнесу», де тренерка Оксана Кулеба, зокрема зупинилася на питаннях нових напрямків підприємницької діяльності в карантинний час, пошуку нових рішень і нестандартних підходів у поточних процесах, розвитку власного бренду та навиків комунікації. Розглянули питання щодо стилів власника бізнесу в побудові компанії, життєві цикли компанії. Тренінг проводився в атмосфері довіри та позитиву. Інформація викладалася в цікавій формі з елементами самостійної креативної роботи. Також обговорювали особливості залучення інвестицій.  Учасниці отримали заряд позитивної енергії та ідеї для розвитку підприємницької діяльності.

Потім ознайомилися з особливостями аптечного виробництва косметичних засобів у «Фармінно», де засновниця та директорка Олена Крилатова розповіла про ідею створення та не легкий шлях  втілення мрії.   Дане виробництво – це не просто рецептурно-виробнича аптека, це лабораторія, де створюють доглядові косметичні засоби для тіла й обличчя за сучасними стандартами якості та безпеки, це фармацевтичні інновації у вигляді натурального продукту. В своїй роботі використовують індивідуальний підхід до кожного клієнта, наприклад, салон краси має можливість замовити косметичні засоби за індивідуальними рецептами, які вже напрацьовані з їх досвіду. Пані Олена розпочала роботу в листопаді 2020 року, під час карантину, але завдяки індивідуальній роботі з клієнтами, має позитивні відгуки та розширює клієнтську базу.

Далі відвідали релакс-комплекс «Шепільська», де ознайомилися з історією родинного бізнесу, його розвитком, проблемами, які вдавалося вирішувати тільки згуртувавшись. Сьогодні це одне з найкращих  місць відпочинку, загальною площею понад 14 га. Галина Кухар – директорка та співзасновник  комплексу, розповіла, що їх команда докладає максимум зусиль, щоб перебування гостей тут було незабутнім і вони сповна насолодились казковим відпочинком, а також мали можливість відволіктися від шаленого ритму великого міста, забути про щоденні турботи,  відпочити серед мальовничої природи. Проте, основною проблемою, яку доводиться вирішувати, це питання кадрів. Не зважаючи на гідну заробітну плату та повний соціальний пакет, знайти відповідальних та добросовісних працівників, досить складно. Для вирішення цього питання на підприємстві започаткована бонусна система оплати праці, безкоштовне підвезення працівників на роботу та ін.

 Учасниць вразило поєднання комфорту, краси природи та демократичність цінової політики в порівнянні з нашим регіоном.

Третій день розпочався з візиту до фермерського господарства  «Файна berri», яке є відомим виробником екологічної полуниці. Директор господарства – Микола Стецьків,  розповів історію заснування підприємницької діяльності та поділився планами на майбутнє. Ознайомив учасниць з технічною базою підприємства, технологією вирощування полуниці, особливостями використання органічних засобів захисту росли та добрив.

Найцінніше з його розповіді, є історія про те що вихід з складної ситуації можна найти завжди та поділився власним досвідом. Так в позаминулому році в пана Миколи вимерзла більша частина полуниці, яка вирощувалася на відкритому ґрунті. Підприємство знаходилося на грані банкрутства. І тоді господар звернувся через соціальні мережі до своїх клієнтів з проханням викупити урожай наступного року. Він навіть не очікував на такий результат, проте на його прохання відгукнулося багато людей. З ними був укладений договір про строки, умови постачання продукції та фіксованої ціни. Кошти, виручені за майбутній врожай, допомогли відновити поля полуниці та вистояти в скрутний час.

Учасниць вразила ця історія, а також рівень довіри та поваги до креативного підприємця Львівщини. Наостанок фермер всіх пригостив смачною полуницею.

В компанії «Rimma Donna»,  познайомилися з відомою дизайнеркою одягу, директоркою та засновницею підприємства –  Ріммою Туркія. Вона розповіла, як виникла ідея створення саме такого підприємства та як хобі стало прибутковою справою, через які труднощі довелося пройти, щоб від ідеї дійти до тих масштабів, які мають сьогодні – до пізнаваності в Україні та світі. Керівниця наголосила: «Саме професіоналізм і великий досвід дозволяє нам створювати успішні і унікальні колекції жіночого одягу». Сьогодні, пані Рімма має власну офіційно зареєстровану торгову марку жіночого одягу –  РІМІТ. Фабрика моди успішно працює з 1995 року. Продукція компанії «Rimma Donna»  продається і користується високим попитом в Україні,  Туреччині та інших країнах.  Також поділилася досвідом залучення інвестицій для розвитку виробничих потужностей підприємства.

Учасницям сподобалося, що підприємство  пропонує продукцію європейського рівня за доступними цінами. Проте жінки завжди залишаються жінками, тому деякі учасниці придбали для себе вироби   компанії «Rimma Donna». 

Ще відвідали сільськогосподарський кооператив «Покрова», який займається виробництвом та реалізацією молока з 2011 року. Зустрілися з головою кооперативу – Любов Клубок.

Пані Люба розповіла, що реалізація проекту створення кооперативу мала виражену соціально-економічну спрямованість і була націлена на вирішення проблеми логістики між виробниками молока та його транспортування безпосередньо на переробку. Наголосила, що в розвитку кооперативу велику роль зіграла Львівська обласна дорадча служба, яка працювала з членами кооперативу, проводила навчальні заходи де розглядалися особливості молочного скотарства, дотримання санітарних норм і технологій під час виробництва, зберігання та транспортування молока, особливості годівлі тварин, правильне використання і догляд за пасовищами та багато інших питань, які допомагають отримувати якісну продукцію за меншою собівартістю. Також, завдяки дорадчий службі та програмі підтримки Канадського уряду, вдалося залучити інвестиції для розвитку сімейних фермерських господарств членів кооперативу та створення молокоприймальних пунктів оснащених сучасним обладнанням.

 Зазначила, наскільки важливою є повсякденна робота в кооперативі та дотримання кооперативних принципів. Дуже тішать  позитивні відгуки від членів сільських громад. Кооператив створив умови для самозайнятості населення. Члени кооперативу мають стабільний дохід, який постійно зростає. Сьогодні працюють над реалізацією проєкту з будівництва власного молокопереробного підприємства, співвласниками якого є члени кооперативу, заплановано, що їх частка статутного капіталу складатиме 52%. Для будівництва залучили понад 47 млн. євро інвестицій, які надає Уряд Канади.

Співпраця в кооперативі дає можливість вирішувати не тільки питання кооперативу, а разом з органами місцевого самоврядування вирішувати соціальні питання громад.

Учасниці отримали багато позитивних вражень, нових знайомих, а також – ідеї для розвитку власної справи! Багатьох з них поїздка стимулювала переглянути власну підприємницьку діяльність, провести корегування роботи для покращення кінцевого результату.

 Деякі учасниці стаді-туру вперше брали участь у такому заході, але усі висловлювали щирі слова подяки за його організацію, безцінний досвід,  за отриманні знання та знайомства.

Під час проведення стаді-туру всі учасниці дотримувались вимог щодо карантинних обмежень, хоча це було не зовсім легко, особливо важкою виявилася дорога в 3000 км на мікроавтобусах. Кожна учасниця мала комплект засобів індивідуального захисту, дотримувалась дистанції, також надала інформовану згоду на участь в оффлайн заході ГО «Агенція регіонального розвитку Східного Донбасу» та отримала пам’ятку «STOP коронавірус» розроблену МОЗ України.

Проєкт «Скорочення гендерної нерівності серед жінок сільського населення шляхом підвищення компетенцій у сфері підприємництва та правосуддя» реалізується ГО «АРР Східного Донбасу» завдяки підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) згідно з умовами гранту, наданого ГО «АРР Східного Донбасу» в рамках Проєкту USAID  «Економічна підтримка Східної України». Зміст цієї публікації є відповідальністю ГО «АРР Східного Донбасу» та не обов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів Америки.