ОЗНАЙОМЧИЙ ВІЗИТ ДО ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

В ході реалізації Проєкту «Скорочення гендерної нерівності серед жінок сільського населення шляхом підвищення компетенцій у сфері підприємництва та правосуддя» 21-24 червня 2021 року відбувся стаді-тур учасниць проєкту до Запорізької області.

Основною метою  візиту було ознайомлення учасниць з успішними жіночими бізнесами Запорізької області, а також показати кращі приклади виробництва продукції, маркетингу, залучення інвестицій для розвитку власної справи та ознайомити з розвитком кооперації.

Розпочався він із зустрічі з  віцепрезидентвіце-президент торговопромисловоїторгово-промислової палати Запорізької області – Куц Андрієм В’ячеславовичем та заступником директора Департаменту агропромислового розвитку Запорізької облдержадміністрації – Ясинецьким Олександром В’ячеславовичем.

Андрій Куц  ознайомив учасниць з діяльністю ТПП в сфері розвитку сільськогосподарського підприємництва, розповів про проєкти підтримки аграріїв, які вони реалізовують. Зазначив, що жінок-керівниць в агробізнесі  області понад 30%. Також надав інформацію про додаткові шляхи залучення інвестицій для розвитку підприємницької діяльності, міжнародні програми підтримки та методи роботи торгово-промислової палати для економічного розвитку регіону.

Олександр Ясинецький привітав учасниць і побажав провести час змістовно та з користю, наголосив, що підприємниці Запоріжжя відкриті до співпраці та з радістю поділяться своїми досвідом і успіхами. Далі розповів про співпрацю влади та бізнесу у регіоні, програми підтримки аграрного сектору, які реалізовуються на території області, а також про фестивалі, ярмаркові-виставкові заходи, які допомагають агроформуванням всіх форм власності популяризувати сільське господарство, знайти нових партнерів і  нові ринку збуту власної продукції.

Потім учасниці зуастрілися з Тетяною Сус та Вікторією Верозубовою, які займається переробкою овочів та вирощуванням екзотів. Пані Тетяна поділилася своєю історією відкриття підприємницької діяльності та пошуку саме того напрямку, який приносить задоволення та гарний прибуток. Але задуми створити саме підприємство з власними стравами вдалися не одразу. Консервацію, соління та авторські салати вона готує давно та стала справжньою майстринею в цій справі.  Вагомий поштовх в розвитку підприємницької діяльності дала інвестиційна підтримка. Отримавши грант та купу знань про організацію бізнесу,  майстриня змогла чітко налагодити виробництво. Завдяки наполегливій роботі отримала авторське право на 42 рецепти салатів власного виробництва та зареєструвала власну торгову марку «Солодко. Урожайно. Смачно!». Співпрацює з мережами супермаркетів в Запорізькій області та дрібними покупцями.

Пані Вікторія розповіла, що спонукало перейти на вирощування екзотичних видів овочів та чому буряк і цибулю проміняла на промислове вирощування лаванди. Також пояснила, яким чином вирішила кардинально змінити асортимент своїх полів і висадила артишоки й бамію. Сусіди дивувалися незвичним овочам та скептично поглядали на грядки, а вона ризикнула та не пожаліла жодного дня. Поділилася досвідом та переживанням під час закладання перших грядок артишоку, бамії та лаванди. Овочеву продукцію реалізовує в мережах супермаркетів,  а лаванду, переважно, закуповують флористи та квіткові магазини. Проте, за словами Вікторії, продавати можна не тільки сировину для фармацевтичних і косметологічних компаній, але і красу. Фотосесії в лавандовому полі – це відмінний варіант підзаробити.

Пані Тетяна та пані Вікторія приймають активну участь у регіональних ярмарково-виставкових заходах, а також є членкинями «Ради жінок-фермерок Запорізької області».

Потім завітали до родини Олени Кичкіної, яка займається вирощуванням лікарських трав, виробництвом трав’яних чаїв та крафтових м’ясних виробів. Пані Олена розповіла про ідею започаткування такого виду підприємницької діяльності та її розвиток. Задіяні в провадженні підприємницької діяльності 5 членів родини, а в «гарячу пору» приходиться залучати найнятих працівників.  На даний час мають 14 га землі та  вирощують 18 видів трав, з яких виготовляють 50 видів трав’яних чаїв. Насінневий Посівний матеріал закуповують в дослідній станції лікарських рослин інституту агроекології та природокористування Національної академії аграрних наук України, яка є провідною установою в галузі лікарського рослинництва. Розповіла про особливості роботи з травами, їх сушіння та фасування.  М’ясні вироби виготовляють понад 20 років, вирощуванням трав почали займатися з 2019 року, а наш візит став дебютним в напрямку започаткування зеленого туризму. Господиня приготувала інформативну екскурсію своїм господарством та пригостила чудовим обідом. Поділилася досвідом участі в грантових програмах підтримки – завдяки якій придбали пакувальну машину та отримали консультаційну допомогу в оформленні технічних умов на виготовлення чаїв. Поділилася новими ідеями для розвитку бізнесу. Порадила учасницям – ніколи не зупинятися, а йти лише в перед, не зважаючи на труднощі!

Далі відвідали ТОВ «Аврора», яким керує родина Герман-Нікітюк та займаються вирощуванням фруктів і виробництвом соку прямого віджиму. Співзасновник Сергій Володимирович Борт розповів історію підприємства та з чого все починалося. Ознайомив учасниць з основними напрямками роботи господарства. Пан Григорій розповів про основні зернові культури, які вирощують на підприємстві. Поділився основними секретами агрообробітку ґрунту та показав найурожайніші сорти озимої пшениці, яким надають перевагу в останні роки.

Валентина Павлівна Герман розповіла про особливості догляду за  майже 300 га саду, в тому числі 240 га черешні. Зауважила, що робота в саду є клопіткою та ресурсозатратною, проте намагаються модернізувати технології вирощування фруктових дерев, використовувати високоврожайні сорти, а головне дотримуватися графіку обробітку дерев засобами захисту. Обговорили основні технологічні процеси, шляхи пошуку нових клієнтів та мотивація працівників, адже 95% роботи в саду виконується вручну. В сезон залучають до 300 тимчасово найнятих працівників, проте дефіциту кадрів не мають.

Евгенія Сергіївна Нікітюк ознайомила з технологічними процесами та обладнанням яке використовують для виробництва соків прямого віджиму.  Завдяки  участі у грантових програмах підтримки мали можливість провести модернізацію цеху (придбали прес-віджимач). Соки пакують в скляну та поліетиленову тару, реалізовують через мережі супермаркетів та роздрібну торгівлю. Нових клієнтів залучають завдяки участі у ярмарково-виставкових заходах та наголосила, що необхідно використовувати всі можливості для розвитку підприємницької діяльності та пошуку нових напрямків.

На завершення дня відвідали Ганну Іщенко, яка займається виробництвом трав’яних чаїв та лікувально-профілактичних зборів трав. На власній невеликій присадибній ділянці вирощує шавлію мускатну, волошку, м’яту, амарант та інші трави. Ще, разом з родиною, займаються збором дикоросів, закуповують сировину як від місцевого населення, так і від виробників з інших регіонів. Пані Ганна наголосила, що для отримання не тільки привабливого зовнішнього вигляду, але й для збереження всіх корисних речовин у кінцевому продукті надважливим є саме процес сушіння та подрібнення, при чому для різних лікарських трав вони відрізняються. Також поділилася досвідом участі в грантовій програмі, завдяки якій змогла облаштувати сучасний цех з сушки лікарських трав. Зазначила, що планує змінити упаковку та етикетку на більш сучасну, розширюємося поступово, в міру фінансових можливостей. У планах також – і нові види трав, і нова упаковка, і нові фітопродукти, які  поки не розголошує – комерційна таємниця. В минулому році провели реєстрацію в Держпродспоживслужбі та отримали сертифікацію. Лого підприємниці –  «Дива там, де в них вірять»!

Другий день ознайомчого візиту розпочався з зустрічі учасниць з Станіславом Глущенко, який займається вирощуванням винограду. Пан Станіслав зазначив, що ця ніша аграрного бізнесу не заповнена. Тому сьогодні одним із перспективних та інвестиційно привабливих напрямів розвитку агробізнесу є вирощування винограду. Також розповів про особливості отримання державних компенсацій при веденні садівництва, фінансове забезпечення сучасних технологій переробки винограду, захист винограду від хвороби і шкідників, його сучасну селекцію, органічне виноградарство тощо. Зауважив, що, маючи не великий досвід у цій сфері, користується консультаціями профільних спеціалістів та постійно навчається. Порадив учасницям не боятися звертатися за консультаціями до досвідчених спеціалістів. Зазначив, що Запорізька область відзначається неймовірно смачним виноградом. В Запорізькій області велика кількість  виновиробників і селекціонерів, які досить успішні. Багато виноградарів селекціонують свої сорти, які користуються попитом по всій Україні.

Наступним було ознайомлення з роботою багатофункціонального сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Макартет», головою якого є Ольга Мізіна. Вона розповіла історію створення кооперативу: 4 родини об’єднали свої зусилля і почали працювати на одному земельному масиві: «Два рідних брати старших з родинами, моя родина і ще родина друга нашого. Всі працюють на основних роботах. Ягода в нас для душі, те що вміємо, те, що хочемо робити у вільний час». Також зазначила, що кооперація зусиль – це шлях до нових можливостей та розвитку бізнесу

Сьогодні в кооперативі займаються вирощуванням суниці, малини, ожини, червоних порічок, а ще мають сад павлонії, якому лише 3 роки, проте дерева високі та виглядають екзотично.  Пані Ольга наголосила, що робота в групі – це оптимізація витрат на придбання засобів виробництва, формування необхідної товарної партії, можливість реалізації великого обсягу продукції, гарантований збут, вихід на нові ринки та підвищення конкурентоспроможності бізнесу. Члени кооперативу стали справжніми однодумцями: знають собівартість вирощеної продукції, розуміють тенденції ринку. Готові брати на себе ризики, фінансувати кооператив і свій бізнес, працювати на якість продукції. Також поділилася досвідом залучення грантової допомоги для розвитку кооперативу та підприємницької діяльності.

Вона показала ділянки де вирощують ягоди, розповіла про основні агротехнологічні прийоми під час догляду за рослинами. Поділилася алгоритмом створення високоприбуткового малиннику під ключ за 7 років. Провела екскурсію по саду павлонї, що дуже вразили учасниць.

На завершення зустрічі учасниць почастували свіжозібраними ягодами.

Потім відбулася зустріч з родиною – Оксани Чорняєвої, яка займається вирощуванням ягід, фруктів, винограду, а ще виготовляє з власних ягід та фруктів вино, пастилу, сухофрукти, цукати за родинними рецептами. Пані Оксана розповіла свою історію підприємницької діяльності, поділилася досвідом участі в програмах підтримки. Також розповіла про деякі секрети під час виробництва фруктових цукатів та вина. Сказала, що продовжує експериментувати та вдосконалювати власну рецептуру та технологію. Наголосила, що приймаючи участь у ярмарках знаходить нових клієнтів та отримує корисну інформацію.

Під час зустрічі з членкинями ГО «Рада жінок-фермерів Запорізької області», голова ради Ольга Мізина розповіла історію створення організації, її становленням та розвитком.

Основними завданнями Ради є:

  • Захист прав та інтересів жінок-фермерів, сільських жінок, поширення можливостей сільських жінок з метою активізації громадського жіночого руху для побудови справедливого суспільства та зміцнення продовольчої безпеки на паритетних (гендерних) засадах.

• Популяризація діяльності жінок-фермерів з метою розвитку жіночого підприємництва на селі.

• Консультування, навчання, обмін досвідом та інформаційно-правова підтримка економічно-соціальних ініціатив жінок-фермерів.

• Організаційно-правова підтримка посилення ролі жіноцтва у житті громад.

• Сприяння конкурентоспроможності МСБ виробників-аграріїв на внутрішніх та зовнішніх ринках.

Потім познайомила зі своїми колежанками Валентиною Самойленко, Наталією Квітка та Валентиною Хлєбіною, які поділилися досвідом роботи в громадській організації та успіхами яких досягли завдяки згуртованості і наполегливості. Зазначили, що жінки – це рушійна сила  економічного прогресу.

На завершення поїздки побували в найбільшому в Європі органічному кизиловому саду та зустрілися з родиною Ольшанських. Засновник саду Сергій Ольшанський розповів, що зараз цей сад є найбільшим не тільки в Європі, але і у всьому світі. Його площа становить 14 га, а кількість дерев, що ростуть — понад 12 тис. Наразі молоді дерева прижилися і з кожним роком дають дедалі більше врожаю. Рекомендації по догляду за садом дає відома селекціонерка, вчена-агроном, докторка біологічних наук Світлана Клименко.

Поділився спогадами з чого все починалося, з чим прийшлося стикнутися та як вирішували проблемні питання. Також розповів про особливості вирощування та переробки кизилу, показав виробничі приміщення для зберігання та переробки продукції.

Пан Сергій зареєстрував торгову марку Farmberry, під якою випускає продукцію з кизилу: варення, компот, морс, пастилу, соуси, кизил перетертий з цукром і медом. Він не використовує хімічні добрива, відтак сад є суто органічним. В саду використовують краплинне зрошення. Велику увагу приділяє маркетингу, продукцію реалізовує через мережі супермаркетів “Новус” і “Ашан”, “Варус”. Пробну партію кизилу відправили до Німеччини та Америки, наразі ведуться переговори про постачання ягоди до Канади.

Всі учасниці були задоволені ознайомчим візитом до Запорізької області.

Під час обговорення зустрічей ділилися враженнями, обговорювали побачене та висловлювали свої ідеї модернізації власних бізнесів. Найбільше вразило: система краплинного зрошення в ТОВ «Аврора», кизиловому саду та заготівля лікарських трав, технологія їх вирощування, сушіння і створення трав’яних (чайних) композицій. На Сході України ніша підприємництва із заготівлі трав є не зайнятою та має найбільші перспективи розвитку, тож деякі учасниці планують розшири свою діяльність саме в цьому напрямку, тим більше, що для започаткування необхідний мінімальний капітал. Не менш важливою була зустріч з головою кооперативу, її історія спонукала переглянути відношення до кооперації, розглянути можливість співпраці з однодумцями-колегами заради збільшення валового прибутку та зменшення собівартості. А ще, звернули увагу на те, що не залежно від розміру бізнесу всі підприємці, яких відвідували, постійно навчаються.

Під час візиту учасниці мали можливість ближче познайомитися одна з одною, дізнатися більше про те, хто чим займається, що започаткувало дружні стосунки та встановлення партнерських відносин, а це є найважливішим для розвитку підприємництва.

Окрема вдячність за організацію візиту до Запорізької області нашим партнера  – ГО «Рада жінок фермерок Запорізької області» за цікаву програму перебування, органічне поєднання цікавих історій успіху підприємців, що мотивували учасниць на розвиток своєї підприємницької діяльності та додали впевненості у власні сили.

Проєкт «Скорочення гендерної нерівності серед жінок сільського населення шляхом підвищення компетенцій у сфері підприємництва та правосуддя» реалізується ГО «АРР Східного Донбасу» завдяки підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) згідно з умовами гранту, наданого ГО «АРР Східного Донбасу» в рамках Проєкту USAID  «Економічна підтримка Східної України». Зміст цієї публікації є відповідальністю ГО «АРР Східного Донбасу» та не обов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів Америки

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *