Принцип Парето: історія і значення

Математична залежність, яка лягла в основу Принципу 80/20, була виявлена більше ста років тому, в 1897 році, італійським економістом Вільфредо Парето (1848-1923). Його відкриття називали по-різному, в тому числі принципом Парето, законом Парето, правилом 80/20, принципом найменшого зусилля, принципом дисбалансу, законом ефективності.

Принцип Парéто або Закон Парето (також відомий як правило Паретоправило 80—20 і принцип малої кількості причин)  — емпіричне правило, яке стверджує, що для багатьох явищ 80 відсотків наслідків спричинені 20 відсотками причин. Ця ідея знайшла застосування у багатьох галузях. Наприклад, 20 % злочинців скоюють 80 % злочинів, 20 % відсотків водіїв створюють 80 % аварій, 20 % покупців дають 80 % прибутків.

Наслідки принципу Парето:

  • Досягнення бажаних результатів спричинене незначною частиною факторів чи дій, так само, як і більшість успішних справ чи невдач обумовлені незначною дією конструктивних чи деструктивних чинників.
  • Більша частина вкладених зусиль не приводить до бажаного результату.
  • Наявність прихованих факторів і невідповідність дійсності того, що індивід може вважати логічним.
  • Дія прихованих факторів на результат діяльності індивіда, який може відрізнятися від бажаного.
  • Не потрібно витрачати весь час і всі ресурси для отримання бажаного результату, натомість потрібно знайти «ключові завдання», куди вкласти 20 % зусиль, щоб отримати 80 % результату.

Насправді принцип Парето не є науковим доведеним законом, тому твердження, що 80 відсотків наслідків спричинені 20 відсотками причин є лише приблизне визначення, проте він зробив величезний, хоча і непомітне широкій публіці, вплив на багатьох нині успішних людей і таким чином сприяв формуванню того світу, в якому ми зараз живемо. Проте Принцип 80/20 залишається однією з найбільших таємниць нашого часу, і навіть ті деякі , хто знає і застосовує його, використовують лише невелику частку його міці.

Коли Вільфредо Парето розглядав розподіл багатства і доходів в Італії XIX століття, він з’ясував, що більша частина доходів і матеріальних цінностей належить меншості людей в досліджених групах. Можливо, що для Парето не було в цьому нічого дивного, однак він також встановив два дуже примітних, на його думку, факту:

перший – існує незмінне математичне співвідношення між чисельністю групи людей (у відсотках від загальної чисельності розглянутого населення) і часткою багатства або доходу, контрольованої цією групою.

Іншими словами, якщо відомо, що 20% населення володіють 80% матеріальних цінностей, то можна з упевненістю сказати, що 10% населення мають приблизно 65% матеріальних цінностей, а 5% населення – 50%. Для Парето головним тут були не цифри процентного співвідношення, а той факт, що розподіл багатства серед населення передбачувано незбалансовано.

другий – дана схема дисбалансу залишалася незмінною для статистичних даних, що відносяться до різних періодів часу і різним країнам – будь-то дані по Італії за будь-який період її історії або доступні Парето дані по інших країнах за різні періоди часу – з’ясовувалося, що схема знову і знову повторюється, причому з математичною точністю.

На жаль, він не досяг успіху в його поясненні – В. Парето висунув серію непоганих, але незв’язних соціологічних теорій. Незважаючи на те, що деякі економісти усвідомлювали важливість цього принципу, лише після другої світової війни люди почали демонструвати світу на що здатний Принцип 80/20.

Принцип 80/20 має величезну важливість з тієї причини, що він суперечить тому, що ми звикли вважати логічним:

Ми звикли думати, що 50% причин або вкладених в справу ресурсів дадуть нам 50% результатів або кінцевого продукту і нам здається природним, майже демократичним, очікування, що причини і наслідки приблизно однаково збалансовані між собою. Звичайно ж, іноді буває і так. Однак «омана 50/50» є одним з найбільш не відповідаючою дійсності, шкідливих і глибоко укорінених в наших мізках.

Принцип 80 на 20 говорить про те, що якщо ми вивчимо і проаналізуємо два набори даних, що відносяться до причин і результатів, то швидше за все отримаємо картину незбалансованості. Чисельно цей дисбаланс може становити 65/36, 70/30, 75/25, 80/20, 95/5 або 99,9 / 0,1 або приймати будь-які інші значення. При цьому сума двох чисел в подібних співвідношеннях не обов’язково повинна бути дорівнює 100. Принцип 80 на 20 також гарантує, що коли ми дізнаємося дійсне співвідношення, то сильно здивуємося рівню цього дисбалансу, тому що яким би не виявився дійсний рівень дисбалансу, він швидше за все перевершить наші очікування: адміністратори можуть підозрювати, що деякі клієнти і деякі найменування продукції більш вигідні, ніж інші, але коли вони дізнаються, наскільки велика різниця між першими і другими, то бувають дуже здивовані і навіть ошелешені.
У більшості випадків ми просто не усвідомлюємо до якої міри деякі ресурси можуть бути надпродуктивні і до якої міри «пересічна більшість» ресурсів малопродуктивна або взагалі збиткова. Якщо ми побачимо різницю між «трохи вирішальним» та «пересічною масою» у всіх сферах нашого життя, якщо ми зробимо певні кроки в цьому напрямку, то зможемо примножити те, що має для нас справжню цінність.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *