Закони Паркінсона

У 1955 р британський тижневик «Економіст» опублікував анонімний трактат «Як замінити одного службовця сімома». У 1956 р трактат передрукував американський журнал «Форчун». Критик з «Нью-Йорк тайм» помітив, що стиль автора коливається «між дикою зловтіхою і крижаним глузуванням». Це спостереження повністю підтвердила видана в 1957 р в Бостоні книжечка – збірка трактатів під назвою «Закон Паркінсона, або дорогою прогресу».

Сиріл Норткот Паркінсон – британський військовий історик, письменник, драматург, журналіст, автор сатиричних робіт з проблем бізнесу, менеджменту та політології.

Закон Паркінсона: «Робота заповнює час, відпущений на неї» – емпіричний закон, сформульований істориком Сирілом Норткота Паркінсоном в його сатиричній статті, що була надрукована в британському журналі The Economist в 1955 році і пізніше видана разом з його іншими статтями в книзі «Закон Паркінсона» ( англ. Parkinson’s Law: The Pursuit of Progress; Лондон, John Murray, 1958). Згодом С. Н. Паркінсоном були опубліковані книги, в яких формулювалися відповідно другий ( «Витрати ростуть з доходами»), третій ( «Зростання призводить до ускладненості, а ускладненість – це кінець шляху») закони Паркінсона, а також закон місіс Паркінсон. Ми хочемо звернути увагу лише на обмежений перелік його відкриттів.

Перший закон Паркінсона:

  • Робота заповнює час, відпущений на неї.

Згідно з Паркінсоном, якщо бабуся може писати лист племінниці весь день, то вона і буде писати його весь день. Робота буде заповнювати всі терміни, які на неї відведені. Згідно Паркінсона, у цього закону є дві рушійні сили:

  • чиновник, що прагне множити підлеглих, а не суперників;
  • чиновники, що створюють один одному роботу.

Паркінсон також зауважив, що загальна кількість зайнятих в бюрократії зростало на 5-7% в рік незалежно від будь-яких змін в обсязі необхідної роботи (якщо такі були взагалі).

Другий закон Паркінсона:

  • Витрати ростуть з доходами.

Наслідок цього закону – зростання податків – лише живить бюрократичну тяганину.

Висока фінансова політика:

  • Закон звичних сум – час, витрачений на обговорення пункту, обернено пропорційно розглянутій сумі.

Обгрунтування закону: «у високій фінансовій політиці розбирається два типи людей – ті, у кого дуже багато грошей, і ті, у кого немає нічого. Мільйонер прекрасно знає, що таке мільйон. Для прикладного математика або професора-економіста мільйон так само реальний, як тисяча, бо у них не було ні того, ні іншого. Однак світ кишить людьми проміжними, які не розбираються в мільйонах, але до тисяч звикли. З них і складаються в основному фінансові комісії». Фінансовий комітет буде до хрипоти сперечатися про те, як витратити 100 фунтів, і легко погодиться з виділенням суми в кілька мільйонів.

Сатира допомагає дивитись на життя під іншим кутом, більш об’єктивно, ці ж висловлювання сприяють аналізу витрачених ресурсів. Ще раз визначимо посилання на книгу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *