5 березня – День енергоефективності

У всьому світі питання енергозбереження стає дедалі актуальнішим. Це не лише економічна вигода для споживачів та зменшення навантаження на електричні мережі, а також, що надзвичайно важливо, збереження довкілля для наших нащадків. Енергозбереження передбачає не відмову від благ цивілізації чи обмеження власних потреб, а шлях раціонального використання енергоресурсів, отримання більшого обсягу корисної роботи електроприладів за рахунок тієї ж кількості електроенергії.

Згідно з дослідженням, 90% українців у своїх домогосподарствах розуміють важливість економно використовувати енергію та ресурси. Найчастіше це стосується встановлення лічильників на різні типи і режими надання послуг (84%), заміни вікон (76%), зменшення споживання газу (серед тих, у кого вдома використовується газ, — 72%), зменшення споживання води (66%). Також за останні чотири роки в Україні з 4% до 9% зросла частка тих, хто говорить про отримання енергії з альтернативних джерел.

Разом із тим переважна частина населення — 73% — вважають, що населення споживає лише незначну частку всіх енергоресурсів. Водночас 84% (2015 року — 86%) дотримуються думки, що саме «центральні й місцеві органи влади повинні взяти на себе відповідальність із розробки та впровадження програм енергозбереження в домогосподарствах жителів». Як і 2015 року, більшість українців дотримуються думки, що передусім слід займатись енергозбереженням на підприємствах, а не змушувати заощаджувати населення.

Українці довго не мали стимулу до впроваждення заходів енергоефективності, проте кліматичні зміни все більше підштовхують нас до цього. Що ми можемо зробити:

Заощадження води

 1. Закривати воду, якщо не користуєтеся водою тут і зараз. Немає нічого складного в тому, щоб закрити кран під час гоління, чищення зубів, зняття шкірки з овочів і фруктів. Якщо простіше не думати про це – варто встановити електронний змішувач. Тоді вода литиметься лише тоді, коли хтось підноситимете руки або посуд.
 2. Ощадливіше користуватися змішувачем у вигляді ручки, ніж стандартними двома кранами. Можна встановити комфортну температуру, вмикати та вимикати кран одним рухом, а не крутити крани щоразу, марно витрачаючи воду та гаючи час.
 3. Необхідно стежити за станом сантехніки та вчасно ремонтувати її. З крану, що протікає, щомісяця виливаються сотні та тисячі літрів води. Це дорівнює кільком ваннам.
 4. Якщо в будинку центральне водопостачання, то варто встановити лічильники на воду, як гарячу, так і холодну. Інакше людина сплачуватиме з власної кишені за кожен прорив на трасі або за сусіда, який не відремонтував свій кран.
 5. Приймати душ економніше, ніж ванну. Через насадки, які розпилюють воду, витратиться у кілька разів менше води.
 6. Для заощадження води під час миття посуду варто встановити подвійну раковину. Тоді можна мити посуд в одній частині, а полоскати – в іншій.
 7. Не рекомендується розморожувати продукти – м’ясо, рибу – під струменем. Це не лише марне витрачання води та тепла, але й знищення корисних речовин продуктів.
 8. Слід використовувати побутові прилади, які заощаджують працю, час та ресурси. Наприклад, автоматичні пральні машини, посудомийні машини тощо.
 9. Необхідно перекривати вентиль для води, якщо приміщення залишають на кілька днів.

Заощадження електроенергії

 1. Вимикати світло, якщо ніхто не знаходиться у кімнаті.
 2. Використовувати енергоефективні лампочки. Варто встановити світлодіодні (LED) енергозберігаючі лампочки, які не містять шкідливих речовин.
 3. Датчики руху – можливість заощаджувати електроенергію, коли вона не потрібна. У багатоквартирних будинках їх варто встановити у коридорах, під’їзді, на сходах та інших місцях спільного користування. У приватному будинку – біля дверей та на подвір’ї.
 4. Енергозберігаючі побутові прилади мають маркування «А» чи «А+». Холодильник такого класу споживатиме на 30-50% менше електроенергії, ніж пристрій такого ж об’єму марки «В».
 5. Режим очікування для комп’ютера доречний, якщо залишати його на кілька хвилин, а не на всю ніч. Слід вимикати пристрої, якими ніхто не користується. А ще краще – вимикати взагалі штекер з розетки. Це не лише дозволить заощадити електроенергію, але й вбереже пристрої від впливу можливих перепадів електроенергії. Можна також встановити автоматичні вимикачі.
 6. Не можна залишати прилади, що працюють від акумулятора (наприклад, мобільні телефони), увімкненими довше, ніж потрібно для повної зарядки акумулятора.
 7. Холодильник та морозильник варто тримати в чистоті, без льоду та снігу, регулярно розморожуйте ці прилади. Треба стежити за тим, щоб дверцята були щільно закритими.
 8. Охолоджуйте їжу перед тим, як поставити її в холодильник. По-перше, гаряча каструля змусить холодильник працювати інтенсивніше, а по-друге, вона нагріє інші продукти, і вони можуть зіпсуватися.
 9. Оптимальна температура в холодильнику – від нуля до п’яти градусів тепла. Регулюйте її відповідно до температури на кухні та кількості продуктів.
 10. Прості побутові речі часто зберігають значну кількість газу та електроенергії. Наприклад, холодильник повинен розташовуватися подалі від плити, нагрівача, колонки чи бойлера, батареї та прямих сонячних променів, а сучасні пристрої для приготування їжі, наприклад, мультиварки, дають змогу готувати 2-3 страви одночасно , що зберігає як газ, так і електроенергію.
 11. Використовуйте НВЧ-печі, МХ-печі та індукційні плити – вони працюють швидко та економічно.

Заощадження тепла та газу

 1. Тепловий лічильник в квартирі, що підключена до центрального опалення, дає змогу відслідкувати скільки тепла ви отримали та платити тільки за цю кількість.
 2. Термостатичний вентиль на радіатор дозволить контролювати температуру в будинку, квартирі чи окремій кімнаті.
 3. Розмір опалювального приладу повинен відповідати розміру приміщення, що отоплюється і його слід вимикати, якщо нікого немає в будинку.
 4. Опалювальні прилади та радіатори будуть більш ефективними, якщо їх не затуляти меблями, важкими шторами, одягом чи декоративними панелями.
 5. Система “тепла підлога” – спосіб підвести тепло саме туди, де воно найбільше потрібно. Наприклад, під робочий стіл або на ділянку підлоги, де ходять мешканці.
 6. Перед початком кожного опалювального сезону слід перевіряти систему. Варто усунути повітряні пробки, відремонтувати місця можливого протікання, звертаючи особливу увагу на місця з’єднань частин системи. Це дозволить уникнути проривів  під час експлуатації системи у холодний період.
 7. Газову колонку або бойлер, які відпрацювали 15-20 років, варто замінити, бо з часом ці пристрої втрачають ефективність.
 8. Більша частина тепла з будинку втрачається трьома шляхами: через двері та вікна, через дах та через зовнішні стіни. Відповідно, їх слід утеплювати. Найбільш доступний варіант, який може обрати кожен – утеплити вікна поролоновими смужками, підтягнути дверні петлі та додатково оббити самі двері, задути монтажною піною місця виходу та входу труб з оселі.
 9. Вікна з подвійним або потрійним заскленням у кілька разів зменшують втрати тепла.
 10. Необхідно підвищити теплоізоляцію вхідних дверей, звертаючи увагу на низ, верх та бічні стики між дверима і стіною.
 11. Щільні штори допомагають утримувати тепло в оселі, але заважають надходженню тепла з радіаторів.
 12. Товстий килим знижує тепловитрати, які йдуть через підлогу.
 13. Модернізація системи вентиляції, а саме рекуперація тепла, – це реальний спосіб економії.
 • Зменшення втрат тепла шляхом утеплення

Утеплення огороджувальних конструкцій. Огороджувальні конструкції – це стіни, фундаменти, стелі, горища, підвали тощо. Використовуйте для їхнього утеплення такі матеріали, як пінополістирол, екструзійний пінополістирол, мінераловатні плити, базальтові плити, енергозберігаючі фарби. Непоганий варіант – спеціальні кількашарові системи утеплення.

Утеплення конструкцій, які відкриваються. Це вікна, кватирки, двері, балкони. Встановлюйте двокамерні склопакети у вікна та на балконах. Коли будете замінювати вхідні двері, підганяйте їх за розміром та утеплюйте усі стики. Старі двері можна використати як додаткові (подвійні двері), якщо це конструктивно можливо.

Встановлення індивідуальних (модульних) теплових пунктів з регулюванням кількості теплоносія, який подається. Після якісних утеплювальних робіт може виявитися, що вам просто не потрібна та кількість тепла, яку постачає централізована мережа. І тому ви знову будете випускати тепло назовні, але тепер не через протяги, а через відкриті вікна. Цю проблему допоможе вирішити встановлення термостатичного вентиля на радіатор, який дозволить контролювати температуру в будинку, квартирі або окремій кімнаті Як його поставити ­– читайте у відповідному розділі.

Використання альтернативних джерел енергії

Тепловий насос – це універсальний прилад, що поєднує в собі опалювальний котел, джерело гарячого водопостачання і кондиціонер. Основна відмінність від усіх традиційних джерел тепла або холоду полягає в можливості використовувати поновлювальну низькотемпературну енергію навколишього середовища на потреби опалення та кондиціонування. Порядку 75% від необхідної енергії для нагріву або охолодження тепловий насос фактично витягує з навколишнього середовища. Наприклад, для отримання 10 кВт теплової енергії необхідно затратити 2,5 кВт електричної.

Енергію сонця можна використовувати як для отримання електроенергії (сонячні електростанції), так і для отримання гарячої води.

Фотоелектрична станція складається з фотомодулів (сонячних панелей), інвертора та комплексу різних з’єднуючих пристроїв. ККД серійних промислових сонячних панелей на сьогоднішній час, в залежності від технології, знаходиться в діапазоні від 7 до 20%.

Вартість встановлення сонячної електростанції стартує від 1,1 долар за 1 Вт потужності станції. Приблизний середній термін окупності – 5,5-6,5 років. Залежить від потужності. Сонячна електростанція на 10 кВт окупиться за 6,5 років, на 30 кВт – за 5,5 років. За умови низького споживання енергії термін зменшується. Економічно доцільним та окупним є лише варіант з підключенням до загальної електромережі за “зеленим” тарифом (дає можливість продавати електроенергію в 6-7 разів дорожче, аніж ціна за спожиту енергію. Якщо зараз тариф – 1,68 грн./кВт (або 0,9 за умови споживання нижче 100 кВт в місяць), то продати можна за 0,18 євро, а це приблизно 5,29 грн/кВт. “Зелений” тариф діє до 1 січня 2030 року.

Переваги використання – екологічність, невичерпність енергії сонця, енергонезалежність, можливість заробляти за вироблену енергії за високим “зеленим тарифом”, хороший варіант для віддалених від енергомереж об’єктів. Недоліки – невисока ефективність перетворення енергії сонця, великі початкові інвестиції, залежність від рівня випромінювання, великий термін окупності, для встановлення потребує немалих площ.

Сонячний колектор – це пристрій, призначений для збору теплової сонячної енергії, яка потрапляє на Землю з видимим світлом і ближнім інфрачервоним і ультрафіолетовим випромінюванням. На відміну від сонячних батарей, які виробляють безпосередньо електрику, сонячний колектор виробляє нагрів теплоносія, який вже безпосередньо використовується для потреб теплопостачання (опалення, гарячого водопостачання).

При використанні сонячних колекторів на нагрів гарячої води Ви зекономите в середньому 60% річних витрат. Практика показує, що геліосистема може покрити річні потреби в гарячій воді на 40-60%. А при використанні колекторів додатково і для підтримки системи опалення можна зекономити до 35% всіх експлуатаційних витрат опалювальної системи. Вони дозволяють не тільки зменшити витрату традиційних джерел енергії, а і захищають нашу планету від шкідливих викидів при їх спалюванні. Використання системи сонячних колекторів в звичайному приватному будинку дозволяє зменшити викиди парникових газів СО2 приблизно на 700 кг/рік.

Простота схеми геліосистем для виробництва гарячої води і вживання пласких сонячних колекторів роблять вартість систем відносно невисокою, що дозволяє мати прийнятні терміни окупності. Надлишок сонячного тепла в літній період найбільш ефективно використовувати на нагрівання  басейну, що також дозволить системі не закипати. Геліосистеми для гарячого водопостачання оптимально встановлювати під час будівництва будинку, коли геліошляхопроводи можна розмістити всередині будинку і найбільш коротким шляхом. Але вони також можуть встановлюватися під час реконструкції, коли геліотрубопроводи мають зовнішнє розміщення. Геліосистема для підтримки гарячого водопостачання складається з: геліополя з декількох колекторів; геліотрубопроводу в ізоляції; насосної станції геліоконтура; водонагрівача з двома теплообмінниками; автоматики управління.

Вітрогенератор (вітроенергетична установка, скорочено – ВЕУ) – пристрій, що перетворює кінетичну енергію вітру в електричну енергію. Вітряки, вітрові електростанції виробляють електричну енергію, необхідну для побутових або промислових споживачів.

Вітрові електростанції установки найбільш вигідно використовувати в місцях, де неможливо провести загальну електромережу або підключення є дуже витратним, а також – у місцях з частими відключеннями електрики. Вітрові електростанції є сенс встановлювати, якщо в місці встановлення середньорічна швидкість вітру перевищує 3,5 м/с і відсутні високі будівлі чи дерева. Український виробник на всі вітрогенератори надає заводську гарантію 1 рік. Гарантія на акумуляторні батареї – мінімум 2 роки. Термін служби ВЕУ залежно від умов експлуатації становить від 20 до 25 років.

Для приватних домогосподарств, які виробляють електрику з енергії вітру, величина встановленої потужності яких не перевищує 30 кВт та які введені в експлуатацію, встановлений такий “зелений” тариф: з 01.07.2015 року по 31.12.2019 року – 3,40 грн/кВт·год (без ПДВ); з 01.01.2020 року по 31.12.2024 року – 3,06 грн/кВт·год (без ПДВ);з 01.01.2025 року по 31.12.2029 року – 2,73 грн/кВт·год (без ПДВ).

Теплові насоси – це екологічно чисті компактні та економічні установки для системи опалення, що виробляють тепло для подачі гарячої води для водопостачання та опалення будівель використовуючи природне і безкоштовне тепло ґрунту, артезіанських вод, тепло морів, озер, річок, тепло повітря, технологічних викидів і т. д. шляхом перенесення його до теплоносія з більш високою температурою.

Коефіцієнт корисної дії теплового насоса (ТН) найвищий (в діапазоні від 2,5 до 5) при використанні ТН в низькотемпературних системах опалення – системах з теплими підлогами чи фанкойлами, або з радіаторами, розрахованими на знижену температуру подачі. Використовуються як для обігріву приміщення, так і для охолодження влітку. 1 кВт витраченої електроенергії виробляє від 2,5 до 4 і більше кВт теплової енергії або 15-25 кВт потужності за охолодженням. Мають тривалий термін служби без капітального ремонту (20 – 30 років). Висока енергетична ефективність: 2/3 енергії отримуємо із землі, води або повітря; ефективний тепловий насос може скоротити затрати на опалення до 75%;  мінімальні експлуатаційні витрати в порівнянні з іншими опалювальними системами. Недоліки: великі первинні інвестиції, складність монтажу. Середня окупність складає 3-10 років. Однак це залежить від багатьох факторів (розташування будинку, опалювальної площі тощо).

Використання теплового насоса доцільно в будинках і приміщеннях з хорошою теплоізоляцією. ТН можна успішно поєднати з іншими альтернативними джерелами енергії, такі як: ВЕУ, сонячні колектори та сонячні батареї.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *