Метод “мозкового штурму”

Метод мозкового штурму був заснований в 1941 році Алексом Осборном – співробітником американського рекламного агентства суперпрофесіоналів «BBD & O». Метод створений для оперативного вирішення проблем і ґрунтується на стимулюванні творчої активності людей, які беруть у ньому участь і пропонують максимальну кількість всіляких варіантів вирішення. Після того, як всі варіанти озвучені, вибираються ті, які найбільше підходять для успішної реалізації на практиці. Зазвичай мозковий штурм складається з трьох обов’язкових етапів, різних з організації та правилам проведення.

Основні етапи мозкового штурму і правила його побудови:

1.Постановка проблеми. Цей етап вважається попереднім. Він має на увазі чітке формулювання проблеми, відбір учасників і розподіл їх ролей (провідного, помічників і т.д.). Розподіл, в свою чергу, залежить від специфіки проблеми і форми, в якій буде проводитися штурм.

2. Генерація ідей. Це основний етап і саме від нього залежить успіх всього підприємства. З цієї причини важливо дотримуватися таких правил:

  • Максимальна кількість ідей, без будь-яких обмежень;
  • Приймаються навіть фантастичні, абсурдні і нестандартні ідеї;
  • Ідеї можна і потрібно комбінувати і покращувати;
  • Не повинно бути ніякої критики або оцінювання пропонованих ідей.

3. Відбір, систематизація та оцінка ідей. Заключний, але не менш важливий етап, який чомусь часто не береться до уваги. Потрібно розуміти, що за допомогою цього етапу стає можливим виділити по-справжньому ефективні ідеї і привести весь мозковий штурм до спільного знаменника. На противагу другого етапу, оцінка і критика вітаються. Наскільки успішно пройде даний етап та чи інша ідея, залежить від узгодженості роботи учасників і загального контроля їх думок до розв’язуваної задачі і пропонованих рішень.

Правила, яких необхдно дотримуватись для ефективності мозкового штурму:

  1. Попередня підготовка: Всім учасникам мозкового штурму слід готуватися до нього заздалегідь. Завдання штурму повинне бути озвучено мінімум за 2-3 дні до його проведення. За цей час учасники зможуть обміркувати проблему і вже на самому початку штурму запропонувати кілька цікавих ідей.
  2. Багато учасників: Щоб мозковий штурм пройшов максимально ефективно, потрібно запрошувати для участі в ньому якомога більше людей, що, відповідно, пропонують більше ідей – результати від такого підходу можуть бути дуже несподіваними.
  3. Уточнення поставленого завдання: Перед початком штурму рекомендується відвести певний час на додаткове уточнення досліджуваної проблеми. Це дозволить ще раз налаштувати всіх «на одну хвилю», упевнитися в тому, що всі учасники намагаються вирішити одну і ту ж задачу та ще раз переконатися, що вона поставлена ​​вірно.
  4. Записи: Протягом усієї процедури потрібно неодмінно вести записи і робити позначки. Причому робити це повинен кожен учасник. Цю задачу, звичайно, може виконувати і один ведучий, але він в будь-якому випадку може щось пропустити. Якщо ж фіксувати ідеї будуть всі, то і підсумковий список рішень та ідей буде максимально повним і об’єктивним.
  5. Ніякої критики: Цей пункт вже входить в основні правила проведення мозкового штурму, але про нього варто згадати ще раз. Ні в якому разі не відкидайте пропоновані ідеї, якими б безглуздими або фантастичними вони не здавалися. Часто саме вони, модифіковані, доповнені і наближені до реальності, є тими рішеннями, заради яким і влаштовується мозковий штурм. До того ж, критика завжди діє на людей переважним чином, а допускати цього під час штурму категорично не рекомендується.
  6. Максимальна генерація ідей: Кожен учасник процесу повинен зрозуміти, що йому потрібно пропонувати якомога більше ідей. Недосвідчені учасники можуть соромитися або обмірковувати ідеї, проте не озвучувати їх. Слід розуміти, що це в декілька разів знижує всю ефективність методу. Це ж стосується і тих випадків, коли рішення, здавалося б, знайдено – ідеї повинні генеруватися протягом усього часу, виділеного на другий етап мозкового штурму.
  7. Залучення інших людей: Якщо, наприклад, під час штурму є мета скласти список зі 100 рішень, але цей рівень ніяк не досягається, можна залучити до мозкового штурму людей, які або не присутні на штурмі, або взагалі не мають до нього ніякого відношення .
  8. Модифікація ідей: Для отримання найкращого результату можна з’єднувати дві ідеї (і більше) в одну (див. правило 5). Особливо ефективно використовувати цей прийом, коли є варіанти вирішення проблеми, запропоновані людьми різного статусу, посади, рангу.
  9. Візуальне відображення: Для зручності сприйняття і підвищення результативності мозкового штурму слід використовувати маркерні дошки, флеш-панелі, плакати, схеми, таблиці і т.п.
  10. Негативний результат: Під час пошуку рішення і навіть по його закінченню, уявіть, що ситуація обернулася чином, прямо протилежним необхідному, і все пішло не так, як ви планували. За допомогою такого моделювання можна сприяти виробленню додаткових ідей, а також морально і психологічно підготувати себе до будь-якої ситуації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *